Medycyna antropozoficzna
Ma dwa źródła: metody i osiągnięcia medycyny konwencjonalnej wywodzącej się z przyrodoznawstwa oraz poznanie oparte na antropozofii, dzięki której człowiek nie jest postrzegany tylko jako ciało, lecz wraz z psychiką oraz indywidualną osobowością.
Medycyna Antropozoficzna to medycyna procesów, co oznacza, że jeżeli leczymy pacjenta to nie zajmujemy się pojedynczym objawem, ale diagnozę opieramy na zaburzonym procesie a znając jak przebiega proces zdrowy w organizmie człowieka, możemy leczyć proces chory.
Medycyna Antropozoficzna opracowana została przez dr Itę Wegman oraz Rudolfa Steiner’a. Pojęcie „antropozofia” składa się z greckich słów: anthropos-człowiek, oraz sophia-mądrość. Oznacza to, że w centrum tej gałęzi wiedzy stoi człowiek dążący do samopoznania-również w medycynie, dlaczego człowiek choruje.
Medycyna Antropozoficzna różni się od konwencjonalnej przede wszystkim tym, że nie opisuje wyłącznie choroby w człowieku, ale widzi go w chorobie. Dla lekarza antropozoficznego ciało i psychika tworzą całość z indywidualnością człowieka, wpływając na siebie nawzajem. Uwzględnienie tych związków stanowi podstawę medycyny antropozoficznej.
Antropozofia nie jest żadną „alternatywną” medycyną, gdyż opiera się na naukach przyrodniczych medycyny konwencjonalnej. Idzie jednak krok dalej, poszerzając naukowe badania o aspekty duchowe człowieka, traktując go indywidualnie.
Leki antropozoiczne to produkty oparte na naturalnych substancjach, których skład odpowiada typowej charakterystyce danej choroby, by można było nimi leczyć pacjenta indywidualnie.
W wielu krajach terapia antropozoiczna jest finansowana przez kasy chorych czy prywatne ubezpieczenia, czy też państwowe. Kasy chorych zwracają koszty leczenia antropozoicznego w Austrii, Niemczech, Szwajcarii,, Francji, Holandii, Włoszech i Anglii.
Już w 1921 roku powstały pierwsze kliniki w Arlesheim (Szwajcaria) i w Stuttgarcie (Niemcy) w których znalazła zastosowanie medycyna antropozoiczna. Od tego czasu medycyna ta rozpowszechniła się na całym świecie , ciągle się rozwijając w ponad 80 krajach. Powstały tez różnego rodzaju instytuty naukowe, gdzie współpracują ze sobą lekarze i terapeuci.
Leki antropozoiczne są produkowane według farmakopei antropozoicznej , zarejestrowanej osobno w Niemczech jako środki medycyny antropozoicznej. Leki antropozoiczne produkowane SA w większości krajów europejskich, w Ameryce Północnej i Południowej, Australii, Nowej Zelandii, Egipcie i Japonii.