Medycyna Chińska
Tradycyjna medycyna chińska szansą dla pacjentów,
dla których medycyna klasyczna jest niewystarczająca.
Akupunktura
Stanowi ok. 20-30 procent działań leczniczych zakresie Medycyny Chińskiej. Akupunktura najskuteczniej pomaga przy różnego rodzaju bólach, migrenach, szumach usznych, w zaburzeniach snu, chorobach dróg oddechowych i innych schorzeniach. Warunkiem dobrej Akupunktury jest dokładna diagnoza według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
Moksa i Bańki
Zioła stosowane w moksybucji to Artemisia vulgaris – Bylica zwyczajna. Wiele chorób, które leczymy można odnieść do stagnacji Qi.
Główną funkcją moksybucji jest ogrzanie ciała i wzmocnienie Qi i Krwi.
Głównym celem moksybucji jest poruszanie stagnacji (zastój Qi, Krwi, wody – obrzęki)
Stosujemy moksybucję przy objawach zimna.
Dietetyka lecznicza według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej
To dieta dla każdego inna oparta na diagnostyce różnicowej.
Przede wszystkim należy uwzględnić należy termikę produktów, czyli wartość energetyczną produktu.
W Medycynie Chińskiej pożywienie jest jednym ze składników leczenia oraz podstawa profilaktyki zdrowotnej. Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej zdrowy posiłek powinien być zrównoważony, czyli zawierać w sobie pięć smaków, które przypisywane są Pięciu Elementom.
Aby wszystkie narządy były dobrze odżywione w każdym posiłku powinno występować pięć smaków, które odpowiadają Pięciu Elementom.
Drewno –smak kwaśny – Wątroba i Pęcherzyk żółciowy
Ogień – smak gorzki – Serce i Jelito cienkie;
Ziemia – smak słodki – Śledziona, Żołądek
Metal – smak ostry – Płuca i jelito grube;
Woda – smak słony – Nerki i Pęcherz moczowy.
Tradycyjna Medycyna Chińska - TCM Zioła chińskie
Ziołolecznictwo to najważniejszy dział leczenia w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej.
Podstawowe koncepcje dotyczące pojedynczych ziół
- Koncepcja odnosząca się do temperatury.
Jeżeli mamy osobę, która w swojej strukturze jest zamknięta np. osobę depresyjną, jeżeli chcielibyśmy nieco poruszyć jej energię, otworzyć taką osobę, moglibyśmy pomyśleć o ziołach o naturze ciepłej, ogrzewającej, które będą poruszać w górę i na zewnątrz, dzięki czemu osiągniemy nasz zamysł terapeutyczny.
Natomiast, jeśli chodzi o grupę ziół zimnych, załóżmy, że mamy pacjenta, który cierpi na jakąś infekcję, mówimy tu wg medycyny chińskiej o wznoszącym się gorącu, ta osoba może mieć jakiś stan zapalny, może mieć zaczerwienioną twarz i wtedy będziemy używać ziół ochładzających, które będą to gorąco ściągać.
- Pięć rodzajów smaków ziół i ich działanie
kwaśny – ściągający, kierujący do środka, stosujemy u osób, które obficie pocą się albo mają przedłużającą się biegunkę. Albo mają nad produktywny kaszel, który jest męczący. Takie osoby wytracają płyny ciała oraz Qi i żeby temu zapobiec możemy użyć smaku kwaśnego.
gorzki – osuszający poruszający w dół, redukujący. Gorzkiego smaku nie lubi prawie nikt a zwłaszcza dzieci. Ale Chińczycy mają powiedzenie, że smak gorzki w ustach sprawi, że twoje Serce będzie zdrowe.
Ponieważ gorzki kieruje Qi w dół, oczyszcza również z nadmiarowego gorąca.
Jeżeli ktoś jest nadmiernie podekscytowany, mówimy tutaj o jego energii, o Qi, które wznosi się do góry, to smak gorzki może taką osobę uspokoić, sprowadzić na Ziemię.
słony – zmiękczający stwardnienia, poruszający, w dół, redukujący. Używamy w przypadku guzów, nagromadzeń, raka, ponieważ za pomocą smaku słonego zioła będą w stanie zmiękczać te nagromadzenia.
słodki – wzmacniający, harmonizujący, nie posiada swojego ruchu, ale pozwala utrzymać wszystko w równowadze. Smak słodki ma działanie najbardziej wzmacniające ze wszystkich smaków i poprzez to wzmacnia działanie innych ziół. Smaku słodkiego możemy używać wtedy, kiedy ciało jest osłabione.
Jeżeli chcemy, aby zioło miało określoną funkcję możemy je spreparować. Np. preparowanie suszonych ziół w alkoholu wysoko procentowym, który jest ostry. Robimy po to, żeby ich funkcja rozpraszająca była silniejsza.
Natomiast, jeżeli chcielibyśmy przytrzymać Qi, czy esencję w ciele, wzmocnić te aspekty, wtedy możemy spreparować zioła w occie, dzięki czemu ta ich jakość wiążąca będzie silniejsza.
Jeżeli chodzi o preparowanie smakiem słodkim, to bardzo często używamy do tego miodu.
Jeżeli chodzi o smak słony to możemy składniki lecznicze preparować w soli.
Również:
Smak mdły, bez smaku – właściwość takiego składnika to działanie moczopędne.
Zioła aromatyczne, mamy tu na uwadze nie tyle smak, co zapach. Działanie podobne do działania ziół ostrych.
Aromatyczne składniki poruszają Qi oraz pomagają otwierać.
Smak ściągający, /niedojrzały banan/ jest to uczucie jakbyśmy mieli zdrętwiałe troszkę usta. Ta funkcja jest podobna do smaku kwaśnego.
Jeżeli chcemy zatrzymać biegunkę lub kaszel możemy użyć składnika o jakości ściągającej, albo o jakości smaku kwaśnego.
- Połączenie temperatury i smaku.
Zioła mają przypisaną sobie termikę i smak.
Na przykład:
Zioła ostre-gorące mogą silnie rozpraszać zimno oraz aktywizować Yang i Qi.
Zioła gorzkie-zimne mogą silnie oczyszczać z gorąca.
Zioła słodkie-ciepłe mogą generować Yang.
Zioła słodkie-zimne mogą generować Yin.
Termiczna jakość – natura Yang, smaki – natura Yin.
- Szczególne związki z określonymi meridianami (wnikanie do meridianów)
Gałązki cynamonu docierają do Serca, poprawiają cyrkulację Krwi stosujemy u pacjentów, którym marzną ręce.
Natomiast pacjentom, którym marzną stopy polecamy Korę Cynamonu /Rong Wei/, która wnika do meridianu Nerek i ogrzewa dolną część ciała.
Natomiast alkohol, ze względu, że jest ostry i ciepły mówi się, że wnika do wszystkich 12 meridianów. Dlatego jeżeli chcemy stosować zioła, które będą działać na cały organizm to możemy pod postacią nalewki je stosować.
- Tendencje działania ziół w organizmie
Sheng – wznoszenie
Jiang – zsyłanie
Fu – unoszenie
Chen – opadanie
- Działanie i wskazaniaPierwsze 1-2 funkcje są najważniejszymi z przypisanych danemu ziołu.
- Dawkowanie wg zaleceń terapeuty, lekarza.
Skuteczność ziół chińskich jest zdecydowanie większa niż ziół zachodnich.
Dzieje się tak dlatego, że zioła te opisywane są wg kategorii Yin i Yang, uwzględnia się też termikę ziół oraz w nawiązaniu do 5-ciu przemian podaje się ich smaki i kierunki działania, które mają przyporządkowane oddziaływania na narządy i meridiany.
Receptury Starych Mistrzów to kompozycja wielu składników ziół wg synergii działania , wzajemnego harmonizowania oraz wspierania się kolejno dodawanych składników.
Często aby daną mieszankę ziołową skierować na dany narząd stosujemy tzw. zioła kierunkowe. Ilość ziół w mieszance też w porównaniu do zachodniego ziołolecznictwa jest znacznie większa, od kilku do kilkunastu składników.
W wielu przypadkach zioła zachodnie mogą być stosowane w terapii podobnie jak zioła chińskie. Wtedy zioła zachodnie powinny być charakteryzowane wg ziołolecznictwa chińskiego, czyli termiki, smaków czy kategorii Yin I Yang.
Przykłady działania pojedynczych ziół.
Chi Shao Yao (Radix Peoniae Rubrae) Korzeń Peonii czerwonej
Chi Shao Yao wnika do meridianów Wątroby i ma zimną naturę i jest gorzki. Bardzo dobrze ochładza Krew i również wzmacnia cyrkulację krwi. Stosujemy dla przypadków nadmiarowych.
Jeśli kupilibyśmy jakiś lotion, płyn albo wyciąg ziołowy, który stosowany jest powszechnie przy kontuzjach, urazach, przy skręceniach, zawierać będzie w sobie Chi Shao Yao, czyli stosowany jest dla stanów nadmiarowych, gdzie mamy jakiś nadmiar i miejscowe nagromadzenie, zablokowanie i nigdy nie ma tam w składzie Mu Dan Pi.
Dlatego też przy stanach urazów, albo jakiegoś nadwerężenia czy urazu sportowego, przy stanie ostrym stagnacji, gdzie mówimy z jednej strony o stanie ostrym a z drugiej o nadmiarze myślimy o Chi Shao Yao.
Bai Shao Yao (Radix Paeoniae Alba) – Piwonia biała /inne działanie niż czerwonej/.
My używamy korzenia. Jest ziołem kwaśnym, chłodnym, dlatego też nie tyle będzie nasilać cyrkulację, co działać będzie ochładzająco, uspokajająco na Wątrobę i odżywiająco na Yin.
Aspekty Yin i Krwi są to materialne aspekty ciała w związku z tym pozostają we wzajemnej relacji i jeśli Yin jest zbyt słabe, krew również będzie słaba. Jeśli krew jest osłabiona Yin również będzie słabe.
Dlatego też połączenie jakości kwaśnej i chłodnej będzie sprawiać, że zarówno Yin jak i krew zostają wzmocnione. Jeśli mamy osobę z suchymi oczami o niewyraźnym wzroku możemy użyć Bai Shao Yao, podobnie jak osoba, która ma skurcze z powodu suchości i tu też zastosujemy Bai Shao Yao i ono tutaj pomoże.
Funkcja chronienia Yin i zatrzymania potów jest związana z jakością smaku kwaśnego.
Pierwszy posmak zioła jest gorzki a potem jesteśmy w stanie wyczuć smak kwaśny.
Si Wu Tang (Wywar z czterech substancji)
Skład:
Shu Di Huang (Radix Reumaniae Preparata) 9g
Bai Shao Yao (Radix Paeoniae Alba) 9g
Dang Gui (Radix Angelicae Sinensis) 9g /ciepły, słodki
Chuang Xiong (Rhizoma Ligustici Chuanxiong/Wallichii) 3g
Te cztery zioła pokazują grunt jak wzmacniać krew.
Jeżeli chcemy wzmacniać krew możemy to robić bezpośrednio poprzez wzmacnianie krwi wątroby albo pośrednio poprzez wzmacnianie esencji nerek, z której to esencji krew powstaje.
Si Wu Tang (Wywar z czterech substancji) ta Formuła bazowo wzmacnia krew wątroby.
Dang Gui (Radix Angelicae Sinensis) /ciepły, słodki.
Przez to, że jest ciepły, ma jakość poruszania, przez to, że jest słodki ma jakość odżywiania.
Shu Di Huang (Radix Reumaniae Preparata) i Bai Shao Yao (Radix Paeoniae Alba) –
Zioła te będą troszczyć się głównie o objętość krwi, czyli będą aspekt Yin wzmacniać.
Bai Shao Yao jest kwaśne i zimne, natomiast Shu Di Huang jest tłuste i bardziej ciężkie, bardzo wzmacniające esencję, więc połączenie tych dwóch ziół sprawia, że wzmacniany jest aspekt Yin.
Chuang Xiong (Rhizoma Ligustici Chuanxiong/Wallichii) jego jakości to ciepły i ostry, czyli nie będąc słodki nie ma jakości odżywczej, wzmacniającej, natomiast posiada jakość poruszania krwi.
Dang Gui i Chuang Xiong – oba te zioła posiadają aspekt Yang – poruszają krew.
One będą wzmagać krążenie krwi.
Natomiast patrząc na to jeszcze inaczej możemy powiedzieć, że te pierwsze trzy zioła będą wzmacniać esencję, ponieważ Dang Gui jest też słodki.
Natomiast ostatni Chuang Xiong będzie poruszać.
W podsumowaniu napisane jest, w jakich proporcjach należy stosować składniki formuły i napisane jest, że jeżeli używamy ziół tonizujących, wzmacniających, które najczęściej są słodkie, powoduje to ryzyko stagnacji i dodatkowego obciążenia dla organizmu. Dlatego do takich ziół powinniśmy dodać takie, które będą poruszać po to, żeby zapobiec tej ewentualnej stagnacji.
Te zioła możemy też przeanalizować w kontekście, w jaki sposób do wzmacniania krwi będą się odnosić. Dang Gui i Bai Shao Yao będą głównie troszczyć się o krew wątroby.
Czyli bezpośrednio będą wzmacniać krew wątroby.
Dang Gui i Bai Shao Yao wnikają również do meridianu Śledziony i poprzez wzmacnianie Śledziony będą przyczyniać się do powstawania krwi.
Shu Di Huang wnika do nerek. Więc będzie nie tylko wzmacniać bezpośrednio krew wątroby, ale co ważniejsze wzmacniać będzie esencję nerek i poprzez wzmocnienie esencji umożliwi również powstawanie krwi.
Jeżeli mamy pacjentów, którzy przychodzą z bólem i za pomocą akupunktury poruszymy Qi i krew i ból zmniejszy się, ale powróci, dlatego jako leczenie wspomagające możecie zastosować ziołolecznictwo, gdzie bazową formułą będzie Si Wu Tang z dodatkiem:
Tao Rhen (Semen Persicae) i Hong Hua (Flos Carthami) będą silnie wzmacniać cyrkulację krwi. Dlatego, że jeżeli dodamy te dwa zioła, które będą silnie poruszać krew to będziemy mieć to działanie p/bólowe.
Takiej formuły nie należy stosować u pacjentek w ciąży albo, które mają obfite krwawienia, bo to nasili bardziej krwawienie, albo może doprowadzić do ich wystąpienia.